Hogyan tudja mérsékelni a levegőben lévő üvegházhatású gázokat a fa-alapú építő anyagok használata? Hogyan köti meg az épületekben felhasznált faanyag, akár évtizedekre a levegőben lévő széndioxidot? Az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI), a Nyugat-Magyarországi Egyetem és az Erdészeti Tudományos Intézet konzorciumi partnereként a „Környezettudatos energiahatékony épület” című pályázat keretein belül ezen és további kérdések kutatására elnyerte az Európai Unió és az Európai Szociális Alap támogatását.
Az Európa 2020 stratégia kiemelt céljai közt szerepel az üvegház hatású gázok kibocsátásának 20%-os csökkentése és az energiahatékonyság 20%-os javítása az 1990-es szinthez képest. Az épületek energiafogyasztásának mérséklése nemzetstratégiai jelentőségűvé vált és a környezettudatosság az élet minden területén egyre nagyobb hangsúlyt kap; az építőipar kutatásainak döntő többsége az energetikai problémák megoldásához kapcsolódik.
A „Környezettudatos energiahatékony épület” című projekt az Új Széchényi Terv TÁMOP-4.2.2.A–11/1/KONV-2012-0068 kutatás-fejlesztés keretén belül zajlik.
Az épületek energiahatékonyságának javításával, széndioxid kibocsátásának csökkentésével, környezetbarát, energiahatékony és CO2 semleges megoldások kutatásával foglalkozik.
A lakóépületek energiahatékonyságával kapcsolatban a projekt több szinten igyekszik jelentős előrelépéseket tenni. A kutatás hat fő szakterületen folyik, hat alprojekt keretében; CO2, Dendromassza alapú energiaforrások, Alternatív energiaforrások hasznosításának fejlesztése, Szezonális hőtároló, Környezettudatos anyagok, CO2 hatékony épület és nyílászárók. Az alprojekteken belül olyan célzott alapkutatási megoldásokat dolgoznak ki, amelyek egyenként is jelentős energiahatékonyság-javulást és széndioxidkibocsátás-csökkenést eredményezhetnek alternatív energiaforrások alkalmazásával.
A Szezonális hőtároló alprojektben az ÉMI és a Nyugat-Magyarországi Egyetem kutatói vesznek részt.
A kutatás során kidolgozott új elméleti megoldások megvalósíthatóságának igazolása az ÉMI korszerű eszközökkel felszerelt laboratóriumaiban zajlik.
A „Környezettudatos energiahatékony épület” című kutatási projekt 2012 szeptemberében indult és 2014. december végéig tart. A szakmai kutatási programok megvalósítása mellett a projekt célul tűzte ki fiatal kutatók érdemi bevonását, a kutatási eredmények szabadalmaztatását és a nemzetközi kutatócsoportokkal való együttműködést.