Budapest és Szentendre adott otthont az EU BIM Task Group szakmai workshopjának, amely a Building Information Modeling (BIM) módszertan bevezetésének tapasztalatait, valamint a BIM alkalmazásához kapcsolódó képzési és oktatási módszereket helyezte fókuszba. Az eseményt az ÉMI Nonprofit Kft. és a Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. (KTI) közösen támogatta.
A rendezvény nyitónapján a szakemberek a Nemzeti Hauszmann Program keretében megépült és építés alatt álló épületeket látogatták meg a Budai Várnegyedben. A műhelymunka november 7-én az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontjának látogatásával zárult.
A BIM, vagyis épületinformációs modellezés, olyan digitális szemléletet képvisel, amely az építőipari folyamatok hatékonyságának növelését célozza meg. A módszertan virtuális együttműködést tesz lehetővé a tervezés, kivitelezés és üzemeltetés résztvevői számára, és hozzájárul az építési költségek csökkentéséhez és a hulladéktermelés mérsékléséhez. Az EU BIM Task Group célja, hogy az tagországok állami beruházási szervezetei által delegált BIM szakértők közreműködésével olyan ajánlásokat dolgozzanak ki, amelyek elősegítik az építőipari ágazat fenntarthatóságát és versenyképességét.
A találkozón a résztvevők megvitatták a BIM bevezetésének jelenlegi helyzetét, 2019 óta az ISO szabvány, a 2023-as építészeti és beruházási törvény, és az ősszel megjelent részletszabályozás/rendelet is elősegíti a BIM-alapú építés elterjedését Magyarországon. „A legjobb uniós jógyakorlatok megismerésének egyik leghatékonyabb formája ez a rendszeres, egy-egy szűkebb területet fókuszba helyező EU BIM munkacsoporti találkozó” – hangsúlyozta Mayer András, az ÉMI vezérigazgatója és a KTI ügyvezetője a workshop kapcsán.