Az építésügy területén működő hazai intézmények közül az ÉMI nemzetközi kapcsolatrendszere a legszélesebb. Az ÉMI alaptevékenységével (építési termékek vizsgálata, ellenőrzése, tanúsítása) és a kutatás, innovációs szerepvállalással összefüggésben a főbb európai és tengerentúli szervezetek munkájában - nemcsak tagként, hanem több esetben tisztségviselő pozícióban - vesz részt. Az ÉMI aktív szerepvállalása ezen szervezetek munkájában lehetőséget kínál a társaság piaci pozíciójának erősítésében, az élenjáró kutatásokban való részvétel kapcsán a társaság versenyképességének javításában, a szakterület érdekeinek érvényesítésében és hasonló profilú intézmények eredményeinek megismerésében.
A szervezetet 1953-ban alapították az ENSZ közreműködésével, és különleges ENSZ tanácsadói státusszal rendelkezik.
A nemzetközi intézmény célja az építőipari ágazatban folyó kutatási és innovációs tevékenységek minőségének és hatékonyságának növelése. Társaságunk nem csak tagja a szervezetnek, de az irányító testületben is szerepet vállalunk.
Az 1996-ban alakult, az építőipar innovációjának technikai értékelését koordináló és támogató globális hálózat a világ műszaki értékelő szervezeteit tömöríti magába. Célja az ismeretek, tapasztalatok megosztása, kapcsolatok kialakítása. A szövetségnek világszerte 22 országból vannak tagjai.
Az EOTA fő tevékenysége az Európai Műszaki Értékelések (ETA) kiadásával kapcsolatos összes tevékenység koordinálása, az eljárási szabályok kidolgozása, az Európai Értékelési Dokumentumok (EAD) elfogadása. Tagjai a tagállamok kormányai által feljogosított jóváhagyó szervezetek.
Az ÉMI rendszeresen és aktívan részt vesz az EOTA Műszaki Bizottságának és munkacsoportjainak munkájában és Közgyűlésének ülésein, emellett kijelölt műszaki értékelő szervezetként (TAB) és az EOTA teljes körű tagjaként jogosult Európai Műszaki Értékelések kiadására.
Az 1998-ban alapított ENBRI tevékenységével arra törekszik, hogy az építésügyi kutatások az európai ütemterv (European Agenda) szilárd részét képezzék. A hálózat az építési és épített környezettel kapcsolatos témák teljes lefedettségét biztosítja, és garantálja a nemzetközi ismeretek és tapasztalatok folyamatos frissítését az építőipar számára. Az ECCREDI és az ECTP alapító és aktív tagjaként az ENBRI segítséget nyújt a konszenzusos vélemények előkészítésében, a politikai dokumentumok benyújtásában, valamint hozzájárul a bizottsági jelentések és az Európai Bizottság közleményeinek előkészítéséhez.
A 19 tagot tömörítő szervezet 2019-ben az ÉMI tudományos főmunkatársát, dr. Matolcsy Károlyt választotta elnökének, aki korábban elnökhelyettesi pozíciót töltött be a testületben.
Az építésügy kutatási és innovációs szakterületének szervezetét 2003-ban alapították az Európai Technológiai Platformon belül. Ezt követően 26 országban alakultak meg a nemzeti platformok, és ezek sorában az ÉMI kezdeményezésére 2007 szeptemberében jött létre a Magyar Építésügyi Technológiai Platform.
http://www.ectp.org/
http://www.epitesugyiplatform.hu/
Az EGOLF a tűzvédelem területén működő, gyakorló intézményeket, laboratóriumokat és szakembereket tömöríti össze. Tevékenysége elsősorban a passzív tűzvédelemre fókuszál.
Az építési termékek nemzeti engedélyének kiadásával foglalkozó intézmények európai szövetsége. Ezen hálózatba tömörült szervezetek elsősorban innovatív építési termékek és rendszerek alkalmassági bizonyítványát, nemzeti engedélyét állítják ki. A több mint hatvan éves szerveződésnek az ÉMI több évtizede tagja.
A szövetség helyi és regionális önkormányzatokból álló európai mozgalom, amely önkéntes elkötelezettséget vállalt az energiahatékonyság növelése és a megújuló energiaforrások saját területükön történő használata iránt.
https://eu-mayors.ec.europa.eu/en/home
A CPR Acquis célja a közösségi vívmányok esetében a felülvizsgált vagy hatályos építési termékekről szóló rendeletnek (CPR) való megfelelés biztosítása, mely a műszaki előírások Európai Bizottság általi elfogadásának alapjává válhat.