A Magyar Higiénikusok Társasága idén a 48. vándorgyűlését szervezte meg, melynek ezúttal Társaságunk adott helyszínt. A rendezvény idei fókuszpontja az épített környezet egészségre gyakorolt hatása, melyről Müller Cecília tisztifőorvos és Buday-Malik Adrienn, az ÉMI vezérigazgatója folytatott egyeztetést a megnyitót megelőzően.
A Magyar Higiénikusok Társasága 48. vándorgyűlésének megnyitóján Müller Cecília, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Országos Tisztifőorvosa kifejtette, hogy „a közegészségügy az a terület, ahol mindig nagy változások vannak” és nem véletlen, hogy az idei vándorgyűlést elsősorban a környezetegészségügy téma köré szervezték. Hangsúlyozta, a missziójuk e téren is az előre tekintés, a prevenció, elsősorban a beltéri levegő minőségére koncentrálva, miközben az egyéb környezeti tényezők egészségesebbé tételén is rajta tartják a figyelmüket.
„Az ÉMI-vel közös a célunk, hiszen egyre igazabb a multidiszciplináris megközelítés, tehát ha egészséges építőanyagokból egészséges környezetet biztosítunk magunknak és az elkövetkező nemzedékeknek, akkor sokat tettünk annak érdekében, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, és megpróbáljuk a betegségterhet csökkenteni. Ezzel is szolgáljuk az emberek egészségét” – zárta gondolatait.
Buday-Malik Adrienn, az ÉMI vezérigazgatója köszöntőjében hangsúlyozta: „Társaságunk 60 éve azért dolgozik, hogy az épített környezet egészséges és fenntartható fejlesztését szolgálja. Az általunk képviselt minőség szerves része az, hogy kívül-belül egészséges legyen az épített környezetünk” – tette hozzá. Beszédében kifejtette, amikor létesítményt üzemeltetünk, a felelősségünk még nagyobb, egyben arra kérte a jelenlévőket, hogy vegyék komolyan ezt a közös felelősséget, amiben az ÉMI is partnerséget vállal. Éppen ezért reményét fejezte ki, hogy lesz még folytatása a két szervezet közötti együttműködésnek, hiszen – mint mondta – „közösen kell gondolkoznunk, hogy hogyan lehet élhető és fenntartható az épített környezetünk”.
Az esemény első napján Vass Lajos, az ÉMI fejlesztési igazgatója mutatta be a résztvevőknek Társaságunk kapcsolódó tevékenységeit, valamint az épített környezet fejlesztési irányait.
A kétnapos eseményen az egybegyűltek számos témában, köztük az belső terek egészségre gyakorolt hatásai, a beltéri levegőminőség, az építésbiológiai ártalmak kérdéskörében gazdagodtak hasznos tudással.
Örömünkre szolgál, hogy a 92 éves MHT idei vándorgyűlése az ÉMI-nél került sor, hiszen így kihasználhattuk a lehetőséget arra is, hogy a népegészségügyi és építészeti területen dolgozó szakemberek megvitathassák az új építési irányzatok közegészségügyi vetületeit az egészséges beltéri környezet kialakítása érdekében.