Az építésügy területén működő hazai intézmények közül az ÉMI nemzetközi kapcsolatrendszere a legszélesebb. Az ÉMI alaptevékenységével (építési termékek vizsgálata, ellenőrzése, tanúsítása) és a kutatás, innovációs szerepvállalással összefüggésben a főbb európai és tengerentúli szervezetek munkájában - nemcsak tagként, hanem több esetben tisztségviselő pozícióban - vesz részt. Az ÉMI aktív szerepvállalása ezen szervezetek munkájában lehetőséget kínál a társaság piaci pozíciójának erősítésében, az élenjáró kutatásokban való részvétel kapcsán a társaság versenyképességének javításában, a szakterület érdekeinek érvényesítésében és hasonló profilú intézmények eredményeinek megismerésében.
Nemzetközi szervezetekben való tagságunkat/szerepvállalásunkat két nagy csoportra oszthatjuk:
Az építési termék irányelv (Construction Products Directive – CPD) működésében és folyamatos fejlesztésében az érdemi döntést hozó intézmény az Európai Bizottság Építési Állandó Bizottsága (The Standing Committee for Construction). Az elmúlt években több alkalommal Magyarország képviseletében az ÉMI Nonprofit Kft. képviselője vett részt ennek munkájában.
Az Európai Unió az építési termék irányelvhez tartozó kijelölt szervezetek vonatkozásában létrehozta a Kijelölt Szervezetek Csoportját (Group of Notified Bodies – CPD-GNB). Kormányzati kijelölés alapján vesz részt az ÉMI ennek az intézménynek a munkájában.
Ugyancsak az építési termék irányelv hozta létre a Műszaki Szervezetek Európai Intézményét az EOTA-t (European Organization for Technical Assesments). Tagjai a tagállamok kormányai által feljogosított jóváhagyó szervezetek. Az EOTA fő tevékenysége az Európai Műszaki Értékelések (ETA) kiadásával kapcsolatos összes tevékenység koordinálása, az eljárási szabályok kidolgozása, az Európai Értékelési Dokumentumok (EAD) elfogadása. Az ÉMI rendszeresen és aktívan részt vesz az EOTA Műszaki Bizottságának és munkacsoportjainak munkájában és Közgyűlésének ülésein, emellett kijelölt műszaki értékelő szervezetként (TAB) és az EOTA teljes körű tagjaként jogosult Európai Műszaki Értékelések kiadására.
Az UEAtc (Union Européenne pour l’Agrément technique dans la construction) az építési termékek nemzeti engedélyének, (nálunk ÉME) kiadásával foglalkozó intézményeink európai szövetsége. Ezen hálózatba tömörült szervezetek elsősorban innovatív építési termékek és rendszerek alkalmassági bizonyítványát, nemzeti engedélyét állítják ki. Az immár közel ötvenéves szerveződésben az ÉMI is több évtizedes múlttal rendelkezik.
A WFTAO (World Federation of Technical Assessment Organizations – a Műszaki Értékelő szervezetek világszövetsége) 23 tagja közül nyolc Európán kívüli. Az európai intézmények elmúlt évekbeli aktivizálódása folytán ezen szervezet tevékenysége visszaszorulóban van.
Az ECI-ICE (European Cooperation for Information – International Certification Engineers) döntően a közép- és kelet európai építési vizsgáló, ellenőrző, tanúsító valamint esetenként kutatóintézetek együttműködését jelenti építési termékek megfelelőségének igazolása terén – beleértve a közösen megállapított körvizsgálatokat is.
Az ENBRI-nek (European Network of Building Research Institutes – Építéstudományi Intézetek Európai Hálózata) 23 intézmény mellett az ÉMI Nonprofit Kft. is tagja.
Az Európai Építésügyi Technológiai Platform (ECTP) az építésügy kutatási és innovációs szakterületének új szervezeti formájaként működik 2003-óta. A Magyar Építésügyi Technológiai Platform (MÉTP) 2007 őszén alakult meg, amelynek koordináló szervezete az ÉMI Nonprofit Kft.
http://www.ectp.org/
http://www.epitesugyiplatform.hu/
Az építőipari innováció másik nagy, az egész világra kiterjedő intézményének a CIB-nek (International Council for Research and Innovation in Building and Construction – Építési Kutatás-fejlesztési Nemzetközi Tanács) is tagja az ÉMI Nonprofit Kft., ahol az irányító testületben vállal szerepet.
Az ÉMI Nonprofit Kft. speciális szakmai területeken működő intézményekben is vállal szerepet. Ilyen az EGOLF (European Group of Organisations for Fire Testing, Inspection and certification – Tűzvédelmi vizsgáló, Ellenőrző és Tanúsító Szervezetek Európai Csoportja), mely a tűzvédelem területén működő, gyakorló intézményeket, laboratóriumokat és szakembereket tömöríti.