Április 24-26. között rendezték meg a Szakmát a kézbe! – 16. Szakma Sztár Fesztivált a Hungexpon. Az esemény keretében valósult meg a Szakma Kiváló Tanulója Verseny és az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny, aminek több ÉMI-s vonatkozása is van.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2008 óta rendezi meg a Szakma kiváló tanulója versenyt és az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyt. Ezek országos döntője a budapesti Szakma Sztár Fesztivál, amit ezúttal a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával együttműködve szerveztek meg. Idén 54 szakmában 7800-an jelentkeztek a fiatal szakemberek versenyére különböző szakmacsoportokban.
Az ÉMI-nél hiszünk abban, hogy az építéságazat jövője szempontjából kulcskérdés a megfelelő minőségű szakképzés. Az ágazat meghatározó szereplőjeként Társaságunk rendszeresen részt vesz a rendezvényen, ahol munkatársunk, Tóth Balázs évek óta az Építészet szakmacsoport Versenybizottsági elnöke az ács, burkoló és kőműves szakmákban.
Idén az ács, burkoló, kőműves, magasépítő, illetve mélyépítő technikus szakmák dobogós helyezettjeinek tudását egy-egy ÉMI-s ajándékcsomaggal is elismertük. Az ajándék részeként minden díjazott megkapta a Fenntartható építészet című könyvet, hiszen a környezettudatos építés és annak ismerete az ágazat minden szakterülete – legyen akár mérnöki, akár ács, kőműves vagy tetőfedő – szempontjából kiemelt jelentőségű. Ezen kívül az első helyezettek számára egy-egy barkácsáruházi utalványt is felajánlottunk.
Az ÉMI nem csak támogatóként kötődik ehhez a szakmai versenyhez. Tóth Balázs szakértőnk mellett fiatal kolléganőnk, Virókné Szilágyi Krisztina is testközelből ismeri a megmérettetést. 2017-ben jutott be ugyanis az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny magasépítő technikusai között a SzakmaSztár keretein belül lebonyolított országos döntőbe.
„A területi előválogatón úgymond „természetes” volt, hogy indulok” – emlékszik vissza Krisztina. „A meglepetés akkor ért, amikor az írásbeli előválogató után megjelent a lista a válogatóba jutottak névsorával, és ott szerepelt a nevem a 18 fő között, majd a válogató után bejutottam az országos döntőbe az öt legjobb közé.”
A versenyzőket nem csak a színvonalas megmérettetésen való részvétel ösztönözheti: akik részt vesznek a válogatón és bizonyos százalékot elérnek, ők felmentést kaphatnak az év végén esedékes technikusi vizsga adott moduljából, sőt az egyetemi felvételi eljárásban is plusz pontokat szerezhetnek.
Az építőipari szakmacsoportokban ritka a női versenyző. „Már a válogatón is éreztem ezt a bizonyos plusz motivációt, főként a gyakorlati feladatoknál (például falazás készítésénél), azonban az országos döntőben a közönség gyakran csodálkozó tekintete előtt készített gyakorlati feladatok során egyedüli női versenyzőként még inkább éreztem ebben különlegességet.” – idézte fel Krisztina, aki országos negyedik helyezést ért el a megmérettetésen.
„Akkor talán még nem is fogtam fel, mekkora megtiszteltetés ez, leginkább egy szilárd visszaigazolást éreztem, hogy a számomra megfelelő szakmát választottam, és természetesen örültem a technikusi vizsgamentességnek, és az egyetemi plusz pontoknak.” Krisztina azonban ennél többet is köszönhet a versenynek: a versenynek köszönhetően ismerte meg a későbbi egyetemi oktatóját, aki révén az ÉMI-hez került gyakornokként. Jelenleg pedig már BIM menedzserként erősíti csapatunkat szaktudásával.