Weboldalunk az Adatkezelési tájékoztatóban leírt, működéshez szükséges sütiket használ, melyet az oldal használatával Ön elfogad. Rendben
YT In FB
A kereső mezőbe kiadott engedély vagy tanúsítvány
számát lehet írni...
A kereső mezőbe kérelmező, gyártó vagy forgalmazó
nevét lehet írni...
Az ÉMI hazai és nemzetközi projektei
Oldalainkon folyamatosan frissítjük a pályázatokkal kapcsolatos információkat.
További információk...
A kereső mezőbe tetszőleges kifejezést, például pályázat
számát vagy keresett nyertes nevét, stb. lehet írni...
A kereső mezőbe tetszőleges kifejezést, például problémakört
vagy termék típust, jogszabályi hivatkozást, stb. lehet írni...

Díjazták a kreatív újrahasznosítás pályázat nyerteseit

A hulladék érték, el kell érni, hogy minden hasznosítható termék visszakerüljön a gazdaságba - hangsúlyozta Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára a Legyünk kreatívak hulladékból ötletpályázat díjátadóján. A pályázat kezelői feladatait az ÉMI látta el.

Az ötletpályázatot a Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából áprilisban írta ki az ITM, célja az volt, hogy díjazzák a haszontalannak tűnő, kidobásra szánt termékek újrahasznosítását, azok kreatív felhasználását - mondta Boros Anita. Hozzátette, a kiírással arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a hulladékoknak van második élete, az anyagok, tárgyak életre kelhetnek egy másik eszközben.

A júniusi jelentkezési határidőig 39 pályamű érkezett a pályázatkezelő ÉMI-hez. A zsűri döntése alapján négy nyertest hirdettek, az első helyezett elektronikai hulladékok felhasználásával készített mandzsettagombokat - ismertette az államtitkár.

Díjazták emellett a fémhulladékból, zártszerelvényekből és famaradványokból készült órával, a textilhulladékból készített használati tárgyakkal, valamint a papírhulladékból kialakított gyümölcsöstállal pályázó jelentkezőket.

Boros Anita emlékeztetett, hogy az ITM intenzíven foglalkozik a körforgásos gazdaságra történő átállással, főként azokkal a kérdéskörökkel, amelyek a termékek életciklusának meghosszabbítását támogatják.

Magyarországon az ipari termelés jelentős növekedése ellenére csökken a hulladék mennyisége, 2012 óta mintegy 18 millió tonna keletkezik évente. Ennek döntő többségét az építési-bontási hulladékok teszik ki, ezt követi a települési kommunális hulladék - ismertette, megjegyezve, hogy az elmúlt 5-6 évben jelentős előrelépés történt az újrahasznosításban.

A tárca célja, hogy hosszú távon a különböző típusú hulladékok ne a lerakókba kerüljenek, hanem szétválogatva újrahasznosítsák azokat - fejtette ki az államtitkár.

Az ötletpályázatról szólva elmondta, az ITM tervei szerint az országban több helyen is bemutatják a nyertes pályaműveket, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a kreatív újrahasznosítás lehetőségeire.

A bíráló bizottság döntése alapján:

III. helyezést ért el Pintér Attila, aki újságpapírból és papírhulladékból egy gyümölcsös tálat készített.

Két második helyezés kerül kiosztásra: II. helyezést ért el Gál Anna, aki a pályázatra 3 alkotást nyújtott be. Az alkotásai alapanyaga újrahasznosított textilhulladék volt.

Szintén II. helyezést ért el Mikó Dániel, a hulladék utolsó órája című alkotásával. Az alkotáshoz fém hulladékot, zárszelvényeket és fa maradványokat használt fel.

I. helyezést ért el Révai Krisztina, aki elektronikai hulladék felhasználásával készített ékszereket, mandzsetta gombokat.

 

 

Forrás: kormany.hu (MTI/ITM)

Fotók: Goreczki Renáta

Érvényes: 2020.07.20 08.08-tól

Partnereink, támogatóink

Gazdaságfejlesztési Minisztérium Magyar Mérnöki Kamara Blaue Lagune ZAG ITB CIB UEAtc EOTA WFTAO Európai Hulladékcsökkentési Hét Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége ENBRI EGOLF ECTP Centre National de l’ingénierie de la Construction EPIC/CNIC Covenant of Mayors for Climate & Energy BorsodChem Szentendre Miskolci Egyetem Miniszterelnökség BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
Magyar Mérnöki Kamara Blaue Lagune ZAG ITB CIB UEAtc EOTA WFTAO Európai Hulladékcsökkentési Hét Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége ENBRI EGOLF ECTP Centre National de l’ingénierie de la Construction EPIC/CNIC Covenant of Mayors for Climate & Energy BorsodChem Szentendre Miskolci Egyetem Miniszterelnökség BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdaságfejlesztési Minisztérium
Blaue Lagune ZAG ITB CIB UEAtc EOTA WFTAO Európai Hulladékcsökkentési Hét Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége ENBRI EGOLF ECTP Centre National de l’ingénierie de la Construction EPIC/CNIC Covenant of Mayors for Climate & Energy BorsodChem Szentendre Miskolci Egyetem Miniszterelnökség BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdaságfejlesztési Minisztérium Magyar Mérnöki Kamara
ZAG ITB CIB UEAtc EOTA WFTAO Európai Hulladékcsökkentési Hét Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége ENBRI EGOLF ECTP Centre National de l’ingénierie de la Construction EPIC/CNIC Covenant of Mayors for Climate & Energy BorsodChem Szentendre Miskolci Egyetem Miniszterelnökség BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdaságfejlesztési Minisztérium Magyar Mérnöki Kamara Blaue Lagune