Idén huszadik alkalommal hirdették meg az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását. Az ÉMI-t a középület kategóriában a Karmelita épületegyüttes, a műemlékhelyreállítás, építményrehabilitáció kategóriában pedig az Új Királyi Lovarda épületének felújításában való közreműködéséért elismerésben részesítette a bíráló bizottság.
Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását huszadik alkalommal hirdette meg idén az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma. Az építőipari elismerés legnépszerűbb kategóriái a középület, az ipari-kereskedelmi és a műemlékhelyreállítás. Az évek során összesen 163 díjat ítélt oda a bíráló bizottság a különböző kategóriákban.
A járványhelyzet ellenére a megadott határidőre rekord számú, 29 jelentkezés érkezett. A pályázatokban szereplő létesítmények tervezési és kivitelezési szempontból egyaránt magas színvonalat képviseltek. A benyújtott dokumentációk, illetve a helyszíni bejárások alapján 18 fős bíráló bizottság értékelte a pályázatokat. A bírálat fő szempontjai a következők voltak: az adott építmény általános építészeti-műszaki értékelése, a kivitelezés műszaki-technikai színvonala, szakszerűsége, a beruházás gazdaságossága, üzemeltethetősége, valamint a létesítményt létrehozók közötti együttműködés.
2020-ban összesen 11 építményt részesítettek Építőipari Nívódíjban, köztük a Karmelita épületegyüttest. Négy épület elismerő Oklevelet kapott a bíráló testülettől, ezek között szerepel az Új Királyi Lovarda is. A létesítmények felújításának lebonyolítói feladatait az ÉMI Nonprofit Kft. látta el. Érdemeit a Középület kategóriában Tanúsítvánnyal, a Műemlék helyreállítás, építmény rehabilitáció körben pedig Oklevéllel ismerte el a bíráló bizottság.
Fotók az Új Királyi Lovardáról: Bernát Benjámin/magyarepitok.hu
A lebonyolítói teendők során elsődlegesen a beruházás szereplőinek teljes körű koordinálását látja el az ÉMI. Feladata többek között a tervező, és a a kivitelező munkájának a szerződéses keretek között tartása, a hatósági szereplők megfelelő időben történő bevonása, az ütemtervek betartásának ellenőrzése, az építési tevékenység hatályos szabványoknak és jogszabályoknak való megfeleltetése, az anyagok beépíthetőségének kontrollálása. Az ÉMI a műemléképületek felújításában, a beruházások terv- és műszaki ellenőrzésében, illetve a lebonyolításban kiemelkedő tapasztalattal rendelkezik, szakértelmével pedig támogatja a beruházókat a magas színvonalú kivitelezésben. Az Építőipari Nívódíj keretében kapott elismerések visszaigazolást jelentenek a vállalat számára, hogy értékes, hasznos és minőségi munkát végez.
Az Építőipari Nívódíjat az adott építményen elhelyezett, az alkotók nevével ellátott bronztábla is reprezentálja majd. A táblák ünnepélyes avatására a tervek szerint jövő tavasszal kerül sor.
Forrás: magyarepitok.hu