Április 13. és 14. között került megrendezésre a Pollack Expo, az egyetem, az ipar és a mérnöktársadalom találkozóhelye. Az iparág meghatározó szereplőjeként az ÉMI sem hiányozhatott az előadók és a kiállítók közül.
A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) idén 16. alkalommal szervezte meg a Pollack Expot. A szakmai rendezvény idén rekordszámú érdeklődőt köszöntött: közel 100 előadó, 134 kiállítói stand és több, mint 2300 látogató volt jelen a rendezvény két napján.
A tudományos előadásokon, látványos szakmai bemutatókon, kiállításokon, konferenciákon a fő téma a mesterséges intelligencia és az energiatudatosság volt. Olyan kérdésekre keresték a választ, mint hogy miként használható az épületek belső és külső tereinek tervezéséhez a mesterséges intelligencia, hogyan fejlődtek az autóipari vezérlőrendszerek, és miként zöldíthetőek az ipari épületek a talajszondás szén-dioxid csökkentéssel.
A rendezvény megnyitóján Buday-Malik Adrienn, az ÉMI vezérigazgatója az elnökségi asztalnál helyet foglalók között köszöntötte a szakmai esemény résztvevőit. Beszédében a partnerség, az együttműködés jelentőségét hangsúlyozta, ami az ipar és az oktatás között is kiemelten fontos. Mint mondta, ez a szakmai esemény kiváló alkalmat ad arra, hogy a mérnök társadalom különböző szegmensei tudást és tapasztalatot cseréljenek az ágazat fejlődése érdekében. Emlékeztetett, az ÉMI és a Pécsi Tudományegyetem 2019-ben kötött stratégiai együttműködési megállapodást éppen a tudástranszfer érdekében.
Az első napon “ÉMI tapasztalatok az épített örökség megőrzésében” címmel Frey Lajos, a mérnöki szolgáltatásokért felelős igazgató-helyettesünk engedett bepillantást a résztvevőknek többek között a műemléki felújítások kulisszáiba. Előadásában konkrét példákon keresztül mutatta be, hogy milyen szerepe van az ÉMI mérnöki tudásának, tapasztalatának a műemléki épületek rekonstrukciójában, illetve az ipari beruházásokban.
A második napon a LIFE Program támogatásával megvalósuló ConstructSkills4LIFE projektünk mutatkozott be az érdeklődő közönség előtt. Az ÉMI projektvezetője, Hujber Dorottya, valamint Dr. Takács Lajos a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Épületszerkezettani Tanszék vezetője adott elő „Építőipari készségek a jövőben: ConstructSkills4LIFE projekt” címmel. Az előadásból kiderült, hogy a nemzetközi együttműködés lehetőséget biztosít az építőipari szereplők bevonásával a szakmai párbeszéd élénkítésére a 2030-as épületenergetikai és klíma célok elérése érdekében. A projektről bővebben a www.constructskills4life.eu weboldalon, a közösségi média felületeken, illetve a hírleveleikben tájékozódhatnak.
Pénteken az ÉMI állandó standjánál Gyuris Péter, a Geonardo Kft képviselőjének vezetésével szakmai kerekasztal beszélgetésen vitatták meg szakértők az építőipari munkaerőpiacot érintő kihívásokat. Terítékre került többek között a szakemberhiány, a készségbeli szükségletek és hiányosságok, valamint a digitális megoldások alkalmazhatósága a lakóépületek és családi házak körében.
Az ÉMI állandó kiállítási standján az idei Pollack Expon számos érdeklődő megfordult: már gyakorló mérnökök, illetve hallgatók egyaránt, akik kollégáinkkal beszélgettek a bemutatkozó MiniStor, Pocityf és ConstructSkills4LIFE projektekről. A látogatók a mérnöki tevékenységünk, valamint a nemzetközi fejlesztési együttműködéseink mellett munkáltatóként is megismerkedhettek Társaságunkkal a kiállítási területünkön. Az eseményen jelen lévő szakembereink az ismeretek átadása mellett maguk is új szakmai tapasztalatokkal, információkkal gazdagodtak a Pollack Expo-nak köszönhetően.
Fotók: Pollack Expo