Az ÉMI több mint 6000 építési termék árának idősoros vizsgálatát végzi folyamatos jelleggel, a kiemelt termékcsoportok meghatározása mellett. Annak érdekében, hogy ezen termékcsoportok árváltozásai beazonosíthatóvá váljanak, a kapott adatokat összehasonlítjuk és grafikusan bemutatjuk.
Az adatok bázisértéke 2017 első negyedéve - a nemzetközi gyakorlattal összhangban - ami reális időszaknak tekinthető, mivel ezen a ponton nem érzékelhetőek a 2008-as válság hatásai, és a COVID által okozott pandémia hatása sem mutatkozik meg, így megbízható alapot nyújt a későbbi trendelemzésekhez.
A rendelkezésünkre álló legfrissebb, 2024 II. negyedévére vonatkozó adatok, és a piaci visszajelzések alapján, az “Átlag ár” vonalának viszonylagos egyenletessége azt sugallja, hogy az átlagos árak stabilak maradtak ebben az időszakban. Ezzel szemben a “Hőszigetelés EPS” vonalának ingadozása azt mutatja, hogy ezen termékek ára jelentősen változott az időszak során, ami azt jelezheti, hogy a piac dinamikusabb, így potenciálisan nagyobb kockázatokat és lehetőségeket hordoz.
A 2023-as év II. negyedévében bekövetkező áresésnek és az azt követő meredek emelkedésnek több lehetséges oka is lehet. Az EPS szigetelőanyagok áremelkedése több tényezőnek köszönhető, beleértve a nyersanyagárak ingadozását, az energiaárak változását, valamint a globális geopolitikai helyzetet, mint például az orosz-ukrán konfliktus. Ugyanakkor nem elhanyagolható az építőipari ágazat gazdasági helyzete sem.
Az építőipar gazdasági helyzetét illetően, a 2023-as évben az ipari szektor létesítményei és a logisztikai beruházások húzhatták leginkább az ágazatot, míg a lakásépítés és az állami megrendelések csökkenő tendenciát mutattak. Ez a változás befolyásolhatta a hőszigetelő anyagok iránti keresletet és így az árakat is.
A nemzetközi konfliktushelyzetek és a gazdasági kihívások együttesen fordították negatív irányba a kilátásokat sok bizonytalanságot okozva. Ez a bizonytalanság pedig szintén kihatott az árakra.
A gyártók árképzési gyakorlatára az jellemző, hogy 1 - 4 hónapos időtartamban gyűjtenek információt, majd ezeket elemzik és kivárnak a termelői árak kialakításakor. A gyakorlat hátterében számos befolyásoló tényező áll, mint például a szerződéses állomány, a forint árfolyamának alakulása, és a bérköltségek változása.
A termékárak kialakításában fontos szerepet játszanak továbbá az önköltségadatok, amelyek a 2023. év végi mérlegadatok és eredménykimutatások, valamint számos egyéb tényszámokra támaszkodnak.
A termelői piac az óvatosság elvével gyakorolja a gyors árváltozások korrigálását, figyelembe véve a külső gazdasági folyamatokat. Ennek eredményeként az éves inflációs várakozásokat hullámvasút szerűén módosítják, hogy azok alkalmazkodjanak a gazdasági környezet változásaihoz.
A következő grafikonokon megjelenített adatok az alapanyagok százalékos árváltozását mutatják az alábbi kiemelt termékkörökben: