Azt, hogyan lehet gazdaságilag nehéz időkben a terveket módosítani és sikerre vinni, mutatta meg a CONCERTO-projektek brüsszeli konferenciája, amely az épületekben felhasznált megújuló energiákkal és az energiahatékonysággal foglalkozott. A 22 támogatott európai projekt koordinátorai tapasztalatcserére gyűltek össze Brüsszelben.
A pénzügyi válsággal legsúlyosabban érintett államok egyike Írország. „A SERVE siker volt, éppen a legnagyobb válság idején, amit Írország valaha is átélt.”, foglalta össze Seamus Hoyne (Limerick Institute of Technology) a projekt tapasztalatait. Mérlege valóban kiemelkedő: 400 épületet újítottak fel, 50 energiahatékony új épület készült el. Ennek a projektnek különlegessége volt a lakók bevonása, akik 90 százalékban tulajdonosai a felújított épületeknek. A válságban nem utolsósorban az az érv volt meggyőző, hogy a beruházásokkal nagy megtakarítások érhetők el.
A spanyolországi Vitoria-Gasteiz városában másként kezdtek el gondolkodni. Az eredeti tervek száz új ház építéséről szóltak. Azután jött a válság, és most az 50-60-as évekből származó épületvagyon felújítására összpontosítanak, ismertette Iver Jan Leren a CONCERTO PIME’S projektje részéről.
Azt, milyen gyorsan megtérülhetnek a felújítási költségek a lakásépítő és -fenntartó cégek és önkormányzatok számára, a CONCERTO ECO-City projektje esetében Reto M. Hummelshøj igazolta. A svédországi Helsingborg és a dániai Helsingør településeken megvalósított projektek megfigyelése szerint az épületek átlagos megtérülési ideje 11 évet tett ki. A széndioxid-kibocsátás 28 százalékkal csökkent, mégpedig a felújítás és az új építés során egyenlő mértékben. A projekt egy ideje le van zárva, időközben a nagyobb hatékonyság alapján ilyen megtérülési arányok nehezen realizálhatók, véli Hummelshøj.
A CONCERTO cRRrescendo projektje alapján az a tapasztalat szűrhető le, foglalta össze Emil ter Horst, hogy a felújítás során még fontosabb a jó előkészítés, mint az új építések esetében. Véleménye tömören: „A felújítás sokkal több érdek figyelembe vételét teszi szükségessé, mint az új építkezések esetében.“ Ezt hangsúlyozta Sylvain Koch-Mathian is a CONCERTO RENAISSANCE projektjével kapcsolatban. Beszámolója szerint a projektpartnerek Lyonban szerzett tapasztalatai Franciaországban az épületek vonatkozásában, a French Energy Regulation keretében a törvényhozásba is utat találtak.
De nem csak az eljárásmódok, hanem a technológiák esetében is megmutatkozik, hogy a kitekintés, amit a CONCERTO-projektek tesznek lehetővé, nagy hatással
jár. Így a brit Milton Keynes városában, London mellett kapcsolt hő-és villamosenergia-termelő egységet helyeztek üzembe. „Ez a technológia Nagy-Britanniában eddig nem volt különösen népszerű. A projekt azonban megmutatta, hogy jól működik és így nagy elismerést szerzett neki“, tájékoztatott ter Horst. És a technológia-mix, az integráció és a monitoring olyan területek, ahol a projektpartnerek sokat tanulhatnak egymástól, egészítette ki Matolcsy Károly, a magyar ÉMI kutatóintézet igazgatója, a PIME’S projektfelelőse.
Számtalan országból mutatják példák, hangzik a konferencia mérlege, hogyan vezetnek sikerre az épületfelújítás és az új építés rugalmas kezdeményezései a helyenként nehéz körülmények között is.
Forrás: http://concerto.eu/