A létesítménydiagnosztikai vizsgálatok alapvető célja az, hogy a létesítmény kezelője, tulajdonosa, az adott feladatához megfelelő szintű információt kapjon a létesítmény egészéről, annak meghatározó szerkezeti részeiről, vagy az épület funkcióját biztosító berendezéseiről.
A diagnosztikai vizsgálatok szintjét és mélységét meghatározza, hogy milyen jellegű döntés előkészítése szükséges.
1.) Mi a létesítménydiagnosztika?
A létesítménydiagnosztika a költséghatékony megvalósítás és az építési idő meghatározásának első lépése, a létesítmények állapotára vonatkozó, vizsgálatokon alapuló információszerzés (adatgyűjtés).
Rekonstrukciós munkák előkészítésekor a tervezést megelőző megvalósíthatósági tanulmányhoz nyújt segítséget a projekttervezés, a kivitelezés és a beruházói árképzés területén. A tartószerkezet-, és építész tervezőknek ad alapvető információkat a tervezési koncepciók kialakítására - a teherbírás és az állékonyság meghatározásával - az esetleges áttervezés, funkcióváltás, használhatóság tekintetében. Műemléki létesítmény esetén rejtett örökségvédelmi értékek feltárását is elősegíti a restaurációs munkák tervezését illetően. Speciális esete az épület-/építménydiagnosztika, mely során meglévő építmények szerkezeti azonosítása és állapotfelmérése a feladat.
A létesítménydiagnosztika segíti az építményfenntartás (karbantartás, felújítás, hibaelhárítás) során szükséges döntések előkészítését is. A meglévő, működő létesítmények esetén a teljesítményellenőrzésnek, működésszabályozási és optimalizálási javaslatok megfogalmazásának az alapja. Alkalmas a hibásan, vagy elégtelenül működő rendszerelemek kiszűrésére, valamint a jövőben esetlegesen kialakuló hibák forrásainak azonosítására, melyek az épületek üzemeltetői számára hasznosak.
Kijelenthető, hogy a létesítménydiagnosztika egy épület folyamatos működése és felújítási projektjei során az összes szereplőnek (Tulajdonos, Beruházó, Bonyolító, Ingatlankezelő, Üzemeltető, Műszaki Ellenőr, Kivitelező, Tervező, Szakértő) a munkáját segíti a költséghatékony döntések meghozatalában, valamint a mérnökök számára tiszta, átlátható képet ad az épület aktuális állapotáról.
2.) Mikor szükséges a létesítménydiagnosztika?
Rekonstrukciós, állagmegóvó és felújítási munkákat megelőzően:
Építmények felújítása, átalakítása előtt az alábbi esetekben:
Építmények állapotának vizsgálata során:
Építmény / építményrész meghibásodása esetén:
Rekonstrukció előtt álló épületek, építmények esetén melyhez nem áll rendelkezésre megalapozott tartalmú tervdokumentáció elengedhetetlen a diagnosztikai vizsgálat, melyet célszerű – költséghatékonyság miatt - a tervezés, valamint a beruházás megkezdése előtt elvégezni.
Új építés esetén az átadás-átvételi eljárás során, vagy egy már működő épületben a garanciális idő letelte előtt a tervezett teljesítményértékek felülvizsgálatához feltétlenül szükséges a létesítménydiagnosztika elvégzése.
3.) Milyen hátrányoktól mentesülhetünk egy időben elkészített diagnosztikai szakértéssel?
A beruházási érték esetében, nem tervezett többlet ráfordításokat: időt, pénzt, energiát takaríthatunk meg. A hosszabb kivitelezési idő növeli a beruházás költségét.
A diagnosztika alapján nyert információk segítségével időben fény derülhet a rejtett szerkezeti hibákra, a beépített anyagok minőségére, valamint pontos képet kapunk az épület jelenlegi tartószerkezeti és épületszerkezeti állapotáról. Az építés közben előbukkanó rejtett, vagy nem ismert szerkezeti hibák/eltérések akár az épület koncepcionális újratervezését is igényelhetik, ami jelentős növekedést okoz a kivitelezési időben és költségekben.
4.) Milyen előnyök származnak abból, ha készül létesítménydiagnosztika?
A tervezési és megvalósíthatósági koncepció kialakítása során pontosabb költségvetés, költségbecslés készíthető a Beruházó számára. Segíti a rekonstrukció végleges kiviteli terveinek kialakítását. Csökkenthető annak az esélye, hogy építés közbeni rejtett hibákra, statikai állékonysági problémákra derüljön fény, így mérsékelhető a pótmunkák, akadályközlések volumene. Redukálhatóak az építés közbeni esetleges utólagos áttervezésekből adódó költség növekedések és határidő csúszások.
5.) Miért az ÉMI-t válasszuk létesítménydiagnosztikai szakértés elkészítésére?
Közel 60 év teljes körű mérnöki tudásának és tapasztalatának adatbázisa áll rendelkezésünkre tartószerkezeti, épületszerkezeti, tűzvédelmi és épületgépészeti területen.
Az ÉMI országos lefedettséggel, és a területen rendszeres és változatos volumenű munkák mentén nagy tapasztalattal rendelkezik. A meglévő eszközállomány és a munkatársak szakértelme mellett egy megbízás keretében nyílik lehetőség széleskörű akkreditált státuszú, valamint egyedi vizsgálatok elvégzésére, nincsen szükség szakáganként külön-külön szakértő alvállalkozó bevonására. Az ÉMI teljes körű helyszíni és laboratóriumi minőségvizsgálati feltárásokat, vizsgálatokat végez, valamint bonyolítói, tervellenőri, műszaki ellenőri tapasztalattal rendelkezik a rekonstrukciós létesítmények kivitelezésének területén, a tervezési koncepció kialakításától kísérve végig a beruházás teljes folyamatát. Restaurálási, műemlékvédelmi, építészeti, tűzvédelmi, munkavédelmi szakértők bevonása szükség esetén minden szakágra biztosított.
6.) ÉMI referenciák a létesítménydiagnosztika területén.
Rekonstrukciós, felújítási munkák:
Új építésű épületek átfogó felülvizsgálata: